KOSKİ Yağmur Suyu Rögar Temizliklerine Başladı


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü yağmur suyu tahliyesinde kullanılan, daha önce ilçe belediyelerin görev alanına giren rögarların temizliğine başladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü daha önce ilçe belediyelerinin sorumluluk alanında olan yağmur suyu rögarlarının temizliğini, yapılan protokol ile üstlendi. Havaların ısınması ile birlikte zaman zaman oluşan kokunun önüne geçmek ve yağmur sularının tahliyesinin daha rahat gerçekleşmesini sağlamak için başlatılan çalışmada ilk etapta 80 bin yağmur suyu rögarının temizliği hedefleniyor.

Kum, çakıl, çöp gibi malzemeler zaman içerisinde rögarları tıkıyor, yağışlı havalarda cadde ve sokaklarda su birikintisi oluşturmasına sebebiyet veriyor, kanalizasyonu şebekesinin rantabl çalışmasına engel oluyordu. Bu olumsuzluğu bertaraf etmek için harekete geçen KOSKİ, yapılan protokol gereği rögar temizliği yapmak üzere üç ekip oluşturdu. Son teknoloji kombine kanal araçlarını kullanan ekipler, basınçlı su ile tıkanıklıkların açılmasının yanı sıra rögar bağlantıları da kontrol ediyor, temizliği yapılan yağmur suyu rögarlarının koordinatlarını haritaya işleyerek sayısallaştırmaya altlık oluşturuyorlar. Hem trafiği hem de bölge sakinlerini olumsuz etkileyen su birikintilerinin önüne geçmek, eğim düşüklüğü sebebiyle akıntının az olduğu bölgeler de ise kötü koku oluşumunu engellemek için gerçekleştirilen çalışma, yılsonuna kadar devam edecek.

Şehrin cadde ve sokaklarında yer alan yağmur suyu rögarlarının temizliği için vatandaşlar; tıkalı olan, koku yapan rögarları ‘Alo 185'e ihbar edebilecek. Ekipler ihbarları program dışı değerlendirerek tıkalı olan, koku yapan yağmur suyu rögarının temizliğini yapacak.

03/04/2012