Kar Yağışının Günlük Hayatı Etkilememesi İçin Ekipler 24 Saat ÇalışıyorKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehir merkezinde yoğun olarak yaşanan kar yağışının günlük hayatı etkilememesi için gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Altyapıdan sorumlu daire başkanları ile bir değerlendirme toplantısı yapan Başkan Akyürek, ekiplerin 24 saat görev başında olduğunu vurguladı. Başkan Akyürek, su sayaçlarının donmaması için de vatandaşların tedbir almalarını istedi.


 


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Genel Sekreter Haşmet Okur, KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Genel Sekreter Yardımcıları Süleyman Şenol Aydın, Ercan Uslu ve altyapıdan sorumlu daire başkanları ile birlikte kar yağışı ile ilgili değerlendirme toplantısı yaptı.

Meram İtfaiye Merkezi Afet Yardım ve Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, kar yağışının ardından ana arterlerde yapılan kar temizleme ve tuzlama çalışmaları, don olaylarına karşı alınması gereken tedbirler ile yer altı su seviyeleri ele alındı.

YAĞIŞLAR YER ALTI SU SEVİYELERİNİ ETKİLEDİ

Konya'nın son yılların en güzel kar yağışın aldığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yağışın yer altı su seviyelerini önemli oranda etkilediğini vurguladı. KOSKİ Genel Müdürlüğü'ne bağlı Altınapa Barajı'nda 16 milyon 400 bin metreküp içme suyu bulunduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, barajda günlük 90 bin metreküp su girişi bulunduğunu ifade etti.

EKİPLERİMİZ 24 SAAT GÖREVİNİN BAŞINDA

Kar yağışı ile birlikte Belediye olarak gerekli tüm tedbirleri aldıklarını belirten Başkan Akyürek, “Fen İşleri, Çevre, Park Bahçeler ve tüm altyapı ekipleri kar yağışı ile birlikte ana arterlerde gereken tedbirleri aldı. Gece boyunca 7 ekip sürekli olarak çalıştı. Kar temizleme, tuzlama ve solüsyon ekiplerimiz gerekli araç ve teçhizatlarıyla sürekli olarak çalışıyor. Konya merkezde 1000 kilometreye yakın bir alanda yaklaşık 200 personelimiz çalışıyor. Rezervimizde 2000 ton tuz, 200 ton solüsyon var. Belediye ekiplerimiz 24 saat görevinin başında.” dedi.

SU SAYAÇLARI DONA KARŞI KORUNMALI

Meteoroloji'den alınan bilgilere göre bugün ve yarın don olayları yaşanacağını vurgulayan Başkan Akyürek, vatandaşların don olayına karşı su sayaçlarını korumalarını istedi. Başkan Akyürek, su sayaçlarının donmasına karşı vatandaşların ALO 185'i arayarak destek almaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17/01/2012