KOSKİ Su Tasarrufu Eğitim Seminerlerine Devam Ediyor


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğü su tasarrufu konusundaki eğitim seminerlerine devam ediyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su tüketiminde bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında okullarda yürüttüğü çalışmalara eğitim seminerleri ile devam ediyor. Yazılı ve görsel çalışmalara paralel olarak eğitim seminerleri düzenleyen KOSKİ, okullarda başlattığı ve yaz tatiline kadar devam edecek olan eğitim seminerlerine Özel Envar İlköğretim Okulundan başlattı.
            Özel Envar İlköğretim Okulu Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde Küresel ısınma, mevsimlerde oluşan dengesizlik ve hızla büyüyen şehirlerdeki nüfus artışın son günlerde su sorunu ile kendini göstermeye başladığı, Türkiye'nin su zengini gibi görüldüğü ancak öyle olmadığı. Ülkemizde kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının 1600 metreküp olduğu, suyumuzu bilinçli kullanmazsak ileriki yıllarda su fakiri olacağımız ifade edildi.  Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde; su tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlar anlatıldı, su tasarrufuna daha fazla önem verilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Seminer, öğrencilere izletilen su ve su tasarrufu ile ilgili eğitici ve eğlenceli animasyonlar ve hikâye kitap dağıtımı ile sona erdi.

Ayrıca okullarda Su Timi adı altında oluşturulan öğrenci grupları, hem okullarında hem de dışarıda su tasarrufuna dikkat çeken programlar yapıyorlar. Konya'daki tüm ilköğretim okullarında oluşturulan Su Timleri, okullarında afiş ve pano hazırlayıp teneffüslerde açık bırakılan ve arızalı olan muslukları denetliyor. Öğrenci arkadaşlarına suyu israf etmeden el yıkamayı ve diş fırçalamayı anlatan Su Timleri, suyu israf eden öğrencileri de uyarıyor. Bu çerçevede çalışmalarına ara vermeden devam eden Su Timleri büyük oranda okullarında su tasarrufu sağlıyor.

22/12/2011